Atletický klub Bohumín

Vyhledávání


atletika pro děti

Atletika pro děti

pozvánka

STAŇ SE ATLETEM!
nový nábor už teď!
tělocvična nebo hřiště ZŠ ČSA

přijď si od září vyzkoušet atletickou přípravku
otestuj si atletické disciplíny
AKB = všestrannost pro všechny kluky a holky od 6-ti let

anketa

Těším se na obnovené tréninky od 11. září

ano
 35.94 %
ne
 33.03 %
letos začnu
 31.03 %

Počet hlasujících: 5885

O nás

Vznik oddílu atletiky. Od roku 1975 dosud... | 20.4.2012

Počátky oddílu sahají k činnosti odborného učiliště - tehdy ještě ŽDB, kde se vytvořily silné zájmové útvary kulturní (pamětníci si jistě vzpomenou na úspěšný mládežnický pěvecký soubor Jiskra), ale také sportovní.
Zde nadšenci - pánové Hasník, Petrák, Bracháček a další - postupně vytvořili oddíl, který se úspěšně prezentoval nejen na soutěžích a olympiádách učňovské mládeže, ale především v šestiboji Rudého práva a patřili k nejlepším v republice. V dalších letech výrazně pomáhal p. Burian, p. Giecek a p. Hasník.
Prvým předsedou oddílu atletiky se stal p. Mžik Alois, který působil také jako ředitel učiliště. Po něm byl předsedou oddílu p. Charvát Jiří a oddíl začal soutěžit pod křídly TJ ŽD Bohumín.

Z jednotlivců na sebe upozornili v osmdesátých letech Burian, Karwaczyk, Sedláková - Sikorová, Přibylová - Javorková, Čilíková (jmenované dámy dosahovaly republikové úrovně), Gorný a další.
Dalším předsedou oddílu se stal p. Gožďál Jaromír. V r. 1988 se družstvo žáků umístilo na M ČR na 2. místě ve štafetě na 4x60 m (Tomáš Jendrzejas, Miroslav Chytílek, Dušan Korczmaros, Ondřej Veselý) a posledně jmenovaný se stal Mistrem republiky na 800 m. Jendrzejas také obsadil 2. místo v běhu na 60m a 6. místo v běhu na 150m. Úspěšný byl i Radim Toman, který v běhu na 1500m obsadil 7. místo. Předsednictví oddílu převzal Zdeněk Veselý.

Počátkem devadesátých let minulého století byla také poměrně úspěšná éra dospělých, kteří soutěžili v divizi (Gorný, Svoboda, Bartoš, Jakeš, Funk, Toman, Veselý, Vyrobik, Bruzl aj.).
Od r. 1990 byl několikrát mistrem republiky Ondřej Veselý v běhu na 400 m, jehož forma vyvrcholila v r. 1993, kdy reprezentoval ČR na ME juniorů v San Sebastianu (finále v běhu na 400m) i dospělou reprezentaci na EP v Římě (následně na EP do 21 let - 1994 - tehdy však již po přestupu závodil za extraligové Vítkovice), když svou kariéru ukončil v r. 1997 na M ČR v Třinci, ziskem 1. místa ve štafetě na 4x100m (po krátké a neúspěšné anabázi v běhu na 800m).
V r. 1994 se staly krajskými přebornicemi žákyně ve štafetě na 3x300m (Pieklová, Šrámková, Veselá), po nich nám radost svými výbornými výkony dělal "po letech" Jiří Salamon.
Na lepší časy navázala až sezóna 2004, kdy se Lukáš stal krajským přeborníkem ve skoku dalekém a štafeta žáků na 3x300m (Lukáš, Čempel, Valka) skončila na M ČR na pěkném 5. místě.

V dubnu 2005 jsme s bývalými i současnými úspěšnými atlety a funkcionáři oddílu, se zástupci města i ZŠ na ul. Čs. armády a se zástupci výboru TJ oslavili 30 let od vzniku oddílu.
Oddíl měl v roce 2004 52 členů a nyní (r. 2012) je to 110 atletů. Stabilní "stovka" je díky dlouholeté práci s mládeží naší skvělou vizitkou. 

Pravidelně organizujeme "Běh ulicemi města" (15. ročníků), "Silvestrovský běh" (12. ročníků) a "Velkou cenu Bohumína" (7. ročníků).
Pomáháme při dlouhých štafetových bězích škol ve Skřečoni, při atletických sportovních dnech ZŠ, při AMIS - což je atletické minisoutěžení předškolních tříd MŠ (6. ročníků) i při dalších městských akcích.
Velkým impulsem k atletickému rozvoji je pro nás spolupráce se ZŠ na ul. Čs. armády. Využíváme městský stadion s umělým povrchem při této ZŠ, máme k dispozici školní tělocvičnu i posilovnu. Přínosem je také spolupráce s Domem dětí a mládeže, který přešel od 1. ledna 2007 pod správu města.

Pokud jde o finanční zázemí k činnosti, lze říci, že díky příspěvků města a v neposlední řadě také získáváním sponzorů na jednotlivé akce, jsme zatím schopni slušné existence. Od 1. ledna 2006 došlo ke změně názvu na TJ Bohumín a v roce 2008 bylo založeno občanské sdružení AK Bohumín. Pod tímto názvem působíme doposud. 

Sezóna 2006/2007 patřila za poslední léta k těm lepším. Na halovém M ČR získal v kategorii žactva Ladislav Svoboda získal stříbrnou medaili ve skoku vysokém a Lukáš Halaj bronzovou medaili v běhu na 800m. V soutěži družstev se dařilo starším žákům a mladším žákynim. Žáci postoupili na M ČR, kde byli pátí!
Žáci získali 5 zlatých, 1 stříbrnou a 2 bronzové medaile na Mistrovství Moravy a Slezska, vrcholem byl titul Mistra ČR Ladislava Svobody v devítiboji (výkon 4870 bodů - jeho osobní rekord). Sezóna vyvrcholila v září M ČR v Břeclavi. 

Pokračování právě připravujeme....
(-ov a zv-)

Klubové rekordy v sekci "rekordy" :o)Strana:  1

PARTNEŘI KLUBU

MĚSTO BOHUMÍN
ČUS - Česká unie sportu
DDM BOHUMÍN - středisko volného času
JARO pojištění, pojištění s úsměvem
TV MARKO
T.I.K. BOHUMÍN
NSA - Národní sportovní agentura
MŠMT